02.04.2020, 0

Коротко про заповіт

Заповіт- таємний правочин кожного громадянина

Мабуть, кожній людині не є байдужою доля нажитого майна після своєї смерті. Саме тому, законодавством України передбачене таке право, яке надає можливість вільно розпорядитися своїми майновими правами та обов’язками на випадок смерті, склавши заповіт та, визначивши в ньому  за своїм власним бажанням та переконанням спадкоємців. 

Заповіт – це особисте розпорядження особи (заповідача) щодо майна, яке їй належить, майнових прав та обов’язків на випадок своєї смерті.

Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто, а отже вчинення заповіту через представника не допускається.

Значення заповіту полягає в тому, що він є єдиним для фізичної особи способом розпорядитися своїм майном на випадок смерті. Умови дійсності заповіту умовно можна поділити на дві групи. Позаяк заповіт є різновидом правочину, він має відповідати загальним умовам дійсності правочину, що передбачені у ст. 203 ЦК України, а саме:

  • заповідач має бути дієздатним на момент укладання заповіту;
  • зміст заповіту не повинен суперечити закону;
  • зміст заповіту має відображати справжню волю заповідача;
  • заповіт повинен бути укладений у визначеній законом формі;
  • умови заповіту мають бути здійсненними.

Заповіт, як правовий документ, який укладається у письмовій формі, підписується заповідачем і засвідчується нотаріусом. У передбачених законом випадках заповіт може бути посвідчений іншими службовими особами (наприклад командиром військової частини, головним лікарем, капітаном судна тощо).

 Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. Порядок посвідчення заповіту і спадкування за заповітом встановлений Цивільним кодексом України. Спадкодавець має право скласти заповіт:

- обтяжений заповідальним відказом, тобто спадкодавець може своїм заповітом зобов’язати виконати якусь певну дію стосовно інших осіб;

- заповіт з умовою передбачає, що спадкодавець при складенні заповіту може визначити умову, яку повинен виконати спадкоємець, щоб отримати спадкове майно. Умова передбачена заповітом має існувати на час смерті заповідача;

- секретний заповіт, тобто заповіт зміст якого невідомий нікому, крім самого заповідача.

- сімейна пара може скласти свій загальний заповіт подружжя, яким визначає спадкоємців після своєї смерті. Особливістю такого заповіту є те, що той з подружжя, який пережив іншого, немає права змінити заповіт або продати майно, яке зазначене в заповіті.

Правова дійсність заповіту наступає з моменту смерті заповідача або з дня вступу в законну силу рішення суду про оголошення його померлим. Безпосередньо правові наслідки, які пов’язані з реалізацією волі заповідача, настануть лише за необхідної умови – смерті заповідача. Зацікавлені особи не можуть оспорити заповіт, навіть якщо їм і став відомий його зміст, оскільки заповіт набирає сили лише після смерті заповідача.

До відкриття спадщини нотаріус, інші службові особи, що підписують заповіт, а також свідки не мають права розголошувати інформацію про факт складення заповіту, його зміст. Про складення заповіту заповідач може сповістити своїх спадкоємців чи інших зацікавлених осіб, а може й не знайомити їх зі своєю останньою волею, що ніяк не впливає на дійсність заповіту.

Заступник начальника відділу «Богородчанське бюро правової допомоги» Вікторія Бігун

DSC 00033

ШАНОВНІ БОГОРОДЧАНЦІ ТА ГОСТІ НАШОГО МІСТА! 

 

У 2016 році ми відзначили 575 років від першої письмової згадки про Богородчани. Наше містечко має давню історію, багату культуру та видатних земляків. Незважаючи на такий поважний вік,- це молоде та енергійне селище, яке потребує багато змін, і ми готові докласти усіх зусиль для покращення благоустрою, створення нових робочих місць, залучення інвестицій, сприяння малому бізнесу, для розвитку спорту та організації дозвілля дітей і молоді. Від нашої спільної праці та культури співжиття залежить, щоб Богородчани стали містом, безпечним і комфортним для мешканців та приязним для гостей.

У сучасному світі однією з умов успішного розвитку є ефективна комунікація. Тому радий вітати усіх на нашій сторінці. Сподіваюся, що вона стане додатковою можливістю для спілкування та отримання необхідної інформації.

З повагою,
Ростислав Заремба, Богородчанський селищний голова

Оголошення

 

* 30.01.2020 року о 10:00 год. відбудеться пленарне засідання сесії Богородчанської селищної ради. 

 

Привітання

Інвестиційна картка

Соціальні мережі

Посилання на веб-сайти органів влади

Фотозвіти

» дивитися всі фотозвіти

Відео

» дивитися всі відео