Еспресо, лате, арабіка – ці слова відомі практично кожній людині. Історія кави як напою налічує тисячі років. За статистикою, у світі щодня випивають 2,5 мільярда чашок кави. І майже стільки ж років люди сперечаються про її користь, шкоду і корисну дозу. Вчені стверджують, що користь кави однозначно перевищує шкоду – якщо, звичайно, не пити її літрами. Кава містить чимало корисних речовин: калій, магній, кальцій, фосфор, вітаміни, органічні кислоти і кофеїн.
Кава має чимало інших корисних властивостей:
- знижує ризик розвитку цукрового діабету 2 типу при частому вживанні, нормалізує рівень цукру в крові;
- на короткий час покращує пам’ять і уважність, підвищує настрій;
- знижує ризик розвитку хвороб Альцгеймера і Паркінсона, деменції, раку молочної залози, цирозу печінки;
- полегшує головний біль, ефективна при мігрені;
- покращує спортивні результати.
Кава є запорукою бадьорості зранку.
Чи можна пити її натщесерце без шкоди для здоров’я?
Думки різні, але підтвердження про шкідливість ранкової кави нема. Кава дійсно стимулює виділення шлункового соку. Проте кислотність напою – ph 5, а шлункового соку – 1-2. Чим менше число – тим кисліше середовище.
Тому кава натщесерце не шкідливо.
Існують міфи про шкідливість кави, які варто спростувати:
Спричиняє безсоння
Побутує думка, що кава, яку ви споживаєте до обіду, здатна викликати безсоння. Так, цей напій містить сильний стимулятор – кофеїн, але він виводиться з організму протягом 4-7 годин. Тому, якщо вип’єте кави о 15-тій, вона не позбавить вас сну вночі.
Зневоднює організм
Кофеїн справді має сечогінні властивості. Але ж каву готують на воді, відповідно вона поповнює водний баланс організму й нейтралізує дію кофеїну. Тому хвилюватися стосовно зневоднення не потрібно.
Викликає захворювання серця
Якщо випиваєте до трьох філіжанок кави на добу – будьте спокійні, вона суттєво не нашкодить здоров’ю. Проте може на деякий час підвищити тиск, але не стати причиною збільшення рівня холестерину чи серцево-судинних хвороб.
Сприяє схудненню
Кава притуплює апетит і може трохи прискорити метаболізм. Але нема доказів того, що вона сприяє схудненню.
Шкодить зубам і яснам
Вчені дослідили, що кава не лише не несе шкоди для зубів, а й навпаки зміцнює їх, перешкоджаючи виникненню тріщин у зубах.
Кава без кофеїну. Шкода чи користь?
Немає жодних доказів того, що вживання кави без кофеїну шкідливе для здоров’я, і вона може навіть мати деякі переваги. Наводимо висновки деяких досліджень:
- Виявлено зв’язок між вживанням кави без кофеїну і зниженням ризику смерті від серцево-судинних захворювань.
- Антиоксиданти, що містяться в звичайній каві та каві без кофеїну, дуже ефективні в нейтралізації вільних радикалів, що знижує окисний стрес і допоможе запобігти захворюванням серця, раку і діабету 2-го типу.
- Крім антиоксидантів, кава без кофеїну також містить певну кількість поживних речовин. Одна чашка звареної кави без кофеїну забезпечує 2,4% рекомендованої добової норми магнію, 4,8% – калію і 2,5% – ніацину, або вітаміну B3 (РР).
Кому краще пити каву без кофеїну?
Кава без кофеїну може бути хорошою альтернативою звичайній каві для людей, чутливих до кофеїну. Вагітні жінки, підлітки і люди, які вживають певні ліки, також мають віддавати перевагу каві без кофеїну.
Однак, деякі з корисних ефектів звичайної кави безпосередньо пов’язані з кофеїном, тому кава без кофеїну тут поступається. Серед них такі:
- Поліпшення настрою, реакції, пам’яті та розумових функцій.
- Підвищена швидкість обміну речовин.
- Зниження ризику легкої депресії у жінок.
Як правильно готувати каву?
У результаті досліджень вчені помітили зв’язок між способом заварювання кави, серцевими нападами та тривалістю життя.
Найшкідливішою є нефільтрована кава та кава, заварена просто в чашці. У такій міститься багато речовин, що підвищують холестерин. Їх там у 30 разів більше, ніж у фільтрованій.
А найкорисніша – кава, приготовлена способом одноразового протоку гарячої води через шар меленої кави, що є на фільтрі. Помірне вживання такого напою зменшує ризик смерті від серцево-судинних хвороб.
Найшкідливішою кава стає тоді, коли гуща надовго залишається в гарячій воді. Тому не варто захоплюватися кавою – еспресо, капучино, по-турецьки та кавою, завареною у френч-пресі.
Також вчені наголошують на тому, що кофеїн збуджує нервову систему. Тому надмірне споживання кави може викликати тривогу, тремор, підвищення тиску, прискорене серцебиття.
Кава з вершками. Чи корисна така кава?
Більшість звичайних вершків для кави виготовляються з довгого списку інгредієнтів, включаючи воду, цукор, олію, стабілізатори та ароматизатори. Молоко або вершки часто додають у такий продукт у невеликих кількостях, а кремоподібний смак в основному створюється за рахунок олії.
Якщо ви часто готуєте каву вдома, крапля вершків навіть допоможе здоровій дієті. Крім того, вершки для кави, що містять деяку кількість корисного жиру, можуть допомогти уповільнити всмоктування кофеїну. Це полегшує роботу надниркових залоз і призводить до більш збалансованої енергії, – вважають фахівці в галузі функціональної медицини.
Кава має кілька суворих протипоказів.
Не можна пити напій при:
- виразці шлунка;
- захворюваннях нирок і дванадцятипалої кишки;
- аритмії;
- діареї;
- циститі;
- вагітності (кофеїн збільшує ризик передчасних пологів і народження дітей з відхиленнями).
Скільки чашок кави можна пити в день
Дорослій людині рекомендується вживати не більше 400 мг кофеїну в день. Кава середньої міцності без молока містить приблизно 100 мг кофеїну. Тому денною нормою вважається 3-5 чашок напою в залежності від міцності. Розчинна і необсмажена кава вважаються менш міцними.
Смакуйте кавою на здоров’я!
Начальник відділу Валентина ЛЕВИЦЬКА