Пліснява та грибки на стінах, стелі, підвіконнях у виробничих, санітарно-побутових та інших допоміжних приміщеннях на підприємствах, установах, організаціях – не тільки неприємне явище, але і пряма загроза для здоров’я працівників. Тому, плісняву та грибок необхідно видалити як можна скоріше.
Найбільш розповсюдженими причинами появи плісняви та грибків є:
- Промерзання зовнішніх стін.Причиною промерзання стін може бути порушення технологічного процесу при будівництві або утепленні стін. Тріщини та щілини також призводять до промерзання стін, утворення конденсату, і як наслідок, підвищеної вологості.
- Погана вентиляція. Щільні пластикові вікна, відсутність системи кондиціонування, нерегулярне провітрювання – і в результаті по кутах стін розповзається грибок.
- Ґрунтова вогкість.Через неправильне влаштування горизонтальної гідроізоляції цвіль може спостерігатися на стиках між підлогою та стінами.
- Неполадки у водопроводі. При підтікаючих трубах цвіль дуже швидко поширюється.
- Протікання даху.У суху погоду цей чинник може і не проявлятися, але при першому серйозному дощі з’являться широкі патьоки, які з часом стануть чорними. У зимову пору подібний витік в даху призведе ще до того, що замерзла вода залишиться в штукатурці.
- Відсутнє або недостатнє опалення.Приміщення, яке не опалюється, відволожується і покривається пліснявою.
Всі зазначені чинники призводять до підвищеної вологості, яка створює сприятливе середовище для появи плісняви та грибків на стелі, стінах.
Грибок та пліснява виділяють в повітря десятки та сотні спор. Саме вони є причиною розвитку цілого ряду захворювань:
- алергія різних видів (в тому числі дерматози, які важко піддаються лікуванню;
- астма;
- хронічні захворювання дихальних шляхів;
- головний біль, втома;
- зниження імунітету
З грибком необхідно боротися. Перш за все потрібно позбавити його основного компоненту для життя – води. Треба осушити приміщення спеціальними приладами чи обігрівачами, а також забезпечити доступ свіжого повітря, наприклад, полагодити вентиляцію. Далі слід знищити ці мікроорганізми. Складність процесу залежить від типу поверхні – чим гладкіша, тим легше очистити її від грибка. Грибкова колонія може утворитися навіть з однієї спори. За ідеальних для цвілі умовах цикл розмноження від однієї спори до потомства займає не більше 2-х діб.
Народні методи боротьби з цвіллю використовують:
- Аміак (нашатирний спирт) – допомагає позбутися від грибка, який оселився на непористих поверхнях – плитці, склі, пластикових виробах. Аміак змішують з водою в пропорції 1: 1, наносять на уражену поверхню за допомогою пульверизатора, а через 1-2 години видаляють розчин вологою губкою.
- Перекис водню – потужний антигрибковий і антибактеріальний засіб, не токсичний і не володіє неприємним запахом. Перекис наносять на уражені пліснявою поверхні в нерозбавленому вигляді, а після змивають вологою ганчіркою.
- Лимонна кислота – засіб, ефективний проти будь-якого типу цвілі. Необхідно розвести 1 ст.л. кислоти в 200 мл води (1 склянка), нанести розчин на поверхню розпилювачем або губкою і залишити на 15-30 хвилин. Після цього змити.
Більш швидких і ефективних результатів в боротьбі з цвіллю на різних типах поверхонь можна домогтися, користуючись спеціальними засобами побутової хімії.