26 березня – відзначають Всесвітній день обізнаності про епілепсію. Люди з епілепсією та їхні рідні у багатьох країнах досі страждають від дискримінації через незнання, неправильне уявлення та негативне ставлення до цієї хвороби.
Задля прояву підтримки людей з епілепсією у всьому світі цього дня вдягають фіолетовий одяг чи аксесуари та проводять тематичні активності.
ЕПІЛЕПСІЯ – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Епілептичні напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу. Іноді людина може зомліти чи втратити контроль за функціями кишечника або сечового міхура. Один-єдиний напад іще не свідчить про епілепсію, 5-10% людей мали протягом життя один напад. Ознаки епілептичних нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Можуть виникати тимчасові симптоми, наприклад, втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші. З епілепсією живуть понад 50 млн. людей у світі, що робить її одною з найпоширеніших неврологічних хвороб.
Епілепсія – не є інфекційним захворюванням і не передається іншим людям. Вона не перешкоджає повноцінному життю.
ПРИЧИНИ ЕПІЛЕПСІЇ:
У 60% випадків епілепсії – неможливо встановити причину виникнення, це так звана – первинна, або ідіопатична епілепсія.
Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:
пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);
вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад
розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;
важка травма голови;
інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;
інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт);
деякі генетичні синдроми;
ЯК ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ ПІД ЧАС ЕПІЛЕПТИЧНОГО НАПАДУ
Більшість людей з епілепсією – не знає , коли в них трапиться напад.
Якщо ви стали свідком нападу, ваше завдання – не розгубитися і не злякатися, а правильно і вчасно надати першу допомогу.
Обережно опустіть людину на підлогу і під голову покладіть щось м’яке (наприклад – одяг).
Поверніть людину на бік, так їй буде краще дихати.
Нічого не кладіть до рота людині.
Зніміть окуляри, якщо вони є.
Не стримуйте рухи людини.
Приберіть жорсткі та гострі предмети навколо, щоб уникнути
травмування
Зафіксуйте час, коли почався напад.
Залишайтеся поруч, доки не припиниться напад і не відновиться
свідомість.
Якщо людина травмувалася під час нападу, або напад триває понад 5 хвилин, чи невдовзі після першого нападу стався ще один – негайно телефонуйте на 103 і викликайте бригаду екстреної медичної допомоги
Епілепсія може вразити будь – яку людину. Медикаментозне лікування, або хірургічне втручання – може допомогти контролювати судоми у більшості людей з хворобою. Деякі люди потребують довічного лікування, в інших – судоми з часом зникають. Деякі діти з епілепсією можуть перерости цей стан з віком.
До 70 % людей, які живуть з епілепсією – можуть жити без судом, якщо їх правильно діагностувати та лікувати.
В Україні хворі на епілепсію мають право на безоплатне лікування за Програмою медичні гарантії, яку реалізує Національна служба здоров’я України (НСЗУ).
Професіонал з дослідження факторів навколишнього середовища санітарно-гігієнічної лабораторії Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” Галина ВАСИЛИК.