Ожиріння є однією з найбільш поширених проблем здоров’я у всьому світі. Надмірна вага та ожиріння визначаються як аномальні й зайві жирові відкладення, які можуть завдати шкоди здоров’ю. Саме тому, в перших числах березня відзначаємо Всесвітній день боротьби з ожирінням,щоб привернути увагу громадськості до цієї проблеми 21 століття.
Надмірна вага й ожиріння входять до числа неінфекційних захворювань, які можуть призводити до скорочення тривалості життя і є фактором ризику низки хронічних захворювань: серцево-судинних, цукрового діабету, щонайменше 12 видів раку, захворювання печінки й органів дихання, може впливати на психічне здоров’я.
Основною ознакою ожиріння є накопичення жирової тканини в організмі у чоловіків більше 10-15%, у жінок більше 20-25% від маси тіла.
Індекс маси тіла (ІМТ) — просте відношення ваги до зростання, часто використовується для класифікації ожиріння та надмірної ваги. Індекс розраховується як відношення ваги тіла в кілограмах до квадрата зросту в метрах (кг/м 2).
За визначенням ВООЗ:
ІМТ більше або дорівнює 25 – надлишкова маса тіла;
ІМТ більше або дорівнює 30 – ожиріння.
ІМТ є найбільш зручною мірою оцінки рівня ожиріння і надмірної ваги у населення, оскільки він однаковий для обох статей і для всіх вікових категорій дорослих. Чим вищий ІМТ, тим більше виникає ризик неінфекційних захворювань.
Окружність талії — другий важливий об’єктивний показник, який доповнює ІМТ і також відображає ризик виникнення небезпечних захворювань. Нормальний показник окружності талії – не більше 80 см у жінок і 94 см – у чоловіків.
В Україні поширення надмірної ваги є одним із вищих серед країн Східної Європи та Центральної Азії та становить майже 60%.
Ожиріння має майже чверть населення, жінки страждають ожирінням частіше, ніж чоловіки.
Основна причина ожиріння і надмірної маси тіла — енергетичний дисбаланс між калоріями, які надходять в організм і калоріями затраченими. Це відбувається тому, що з одного боку сучасна людина все більше споживає висококалорійні продукти з високим вмістом жиру, солі і цукру, але з пониженим вмістом вітамінів, мінеральних речовин і інших поживних мікроелементів.
З іншого боку – зниження фізичної активності в результаті більш нерухомого характеру багатьох видів діяльності, зі змінами в способах пересування та зі зростаючою урбанізацією.
Надмірна вага та ожиріння, на жаль, мають наслідки для здоровʼя: серцево-судинні захворювання, головним чином хвороби серця та інсульт; діабет;
порушення скелетно-м’язової системи, особливо остеоартрит – дегенеративне захворювання суглобів; деякі онкологічні захворювання; респіраторні захворювання – астма, синдром апное уві сні; шлунково-кишкова патологія – жовчнокам’яна хвороба, неалкогольна жирова хвороба печінки; порушення репродуктивної функції; психологічні та соціальні наслідки.
Надмірна вага та ожиріння є попереджувальними ознаками. Втрата ваги, навіть на 5-10%, покращує загальне самопочуття, допомагає знизити ризик розвитку неінфекційних захворювань, допомагає зменшити їх тяжкість.
Для цього:
зменшіть споживання калорій та контролюйте порції: відстежуйте кількість споживаної їжі та її калорійність, намагайтеся замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами, дотримуйтеся здорового харчування;
будьте активними: ведіть щоденник фізичної активності, щоби розуміти, чи достатньо ви рухаєтесь щодня;
дізнайтеся свій індекс маси тіла. Це може допомогти вам зрозуміти, чи здорова у вас вага й чи вам потрібно схуднути.
Обов’язковою умовою зниження маси тіла є зміна способу життя неодмінно за двома умовами — обмеження надходження калорій та регулярна фізична
активність (60 хвилин в день для дітей і 150 хвилин на тиждень для дорослих людей).
Якщо у Вас виникли проблеми із зайвою вагою пропонуємо звернутися затрекомендаціями до лікаря, тому що індивідуальні зусилля можуть бути малоефективними та виникне необхідність проведення лікування.
Отже, ожиріння – це проблема, з якою потрібно і можна боротися. Але для цього насамперед необхідно бажання самих людей змінити свій спосіб життя та звички.
Будьте здорові!
Завідувач відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних хвороб Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Концур Лілія.