Менінгококова інфекція (МІ) – гостре інфекційне захворювання, з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке викликається менінгококом. Джерелом інфекції є люди – носії збудника, які виділяють менінгококи і не мають запальних змін у носоглотці, або ж хворі на гострий назофарингіт і генералізовані форми МІ.
Інкубаційний період захворювання (від моменту проникнення збудника до початку симптомів) – 1–10 днів і в середньому становить 4 дні. Збудник передається під час чхання, кашлю, при поцілунках. Заразитися можуть усі без винятку, але діти до 5 років складають понад 70 % всіх хворих, тому вони у групі ризику.
Основні симптоми :
-різке підвищення t тіла до 39 – 41 0 С, блювота
-геморагічний висип різного діаметру, який не зникає при натисканні
-у дітей до 1 року: монотонний плач, постійні зригування, тім’ячко “вибухає”
-підвищена чутливість до звуків, світла
-головний біль, періодичні судоми
-характерна поза: ноги притиснуті до живота, голова закинута назад.
-збудження, що може змінюватись в’ялістю.
Менінгококова інфекція може протікати безсимптомно, або як звична простуда. Нерідко бактерія менінгокок може спричинити розвиток менінгіту чи
менінгоенцефаліту! У важких випадках розвивається менінгококцемія (зараження крові), і тоді перебіг настільки блискавичний, що зазвичай закінчується летально.
Менінгококова інфекція – одна з найпідступніших та найнебезпечніших інфекцій у світі.
*У 2024 році на Прикарпатті зареєстровано 6 випадків менінгококової інфекції серед дитячого населення, з них один – у Старобогородчанській територіальній громаді. На жаль, дитина, віком 1 рік, померла. Медики зафіксували так званий «блискавичний» перебіг недуги – менінгококцемію.
Вдень у дитини з’явилися блювота, інших симптомів не було. Пізно ввечері підвищилась температура до 39 о , з’явилися характерні висипання на тілі, стан погіршився, і через 2 години після госпіталізації, не дивлячись на надану медичну допомогу, дитина померла.
Найкращий захист від хвороби – вакцинація! Дітям до двох років необхідно ввести дві дози вакцини, дітям старше двох років та дорослим достатньо однієї дози.
Існує 2 типи вакцин, що захищають від різних штамів менінгококу: вакцини Menactra (Sanofi Pasteur) і Nimenrix (Pfizer) – аналоги (просто різні виробники і дещо різні схеми вакцинації) – захист від менінгококів серогруп A, C, W-135, Y; вакцина Bexsero (GSK) – захист від збудника серогрупи B, який викликає захворювання з важким перебігом і найбільш поширений (ця вакцина з 2022 р. зареєстрована в Україні!).
В Україні щеплення від менінгококової інфекції належить до рекомендованих.
Вакцину можна придбати за власні кошти і зробити щеплення у свого сімейного лікаря чи педіатра.
Бережіть себе і рідних!
Завідувач відділу епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Глушко Надія.