Очевидно, що війна призводить до погіршення ситуації з туберкульозом, зокрема через тривале перебування в укриттях чи підвалі. Та навіть за таких умов Україна впроваджує низку інновацій на всіх етапах надання послуг людям, які хворіють на туберкульоз, використовуючи європейські стандарти і міжнародні рекомендації. Близько 12% випадків туберкульозу у світі припадає на дітей віком до 14 років. Щороку на нього хворіє понад один мільйон дітей, і кожна п’ята дитина помирає. В Україні щорічно у близько 500 дітей віком до 14 років діагностується туберкульоз.
Туберкульоз повністю виліковний. Послуги з профілактики та лікування в Україні — безоплатні.
Профілактика туберкульозу у дітей: вакцинація новонароджених проти туберкульозу є обов’язковим щепленням в Україні. Вона не запобігає 100 відсотків інфікуванню збудником туберкульозу, проте захищає від розвитку важких форм хвороби, передусім у дітей віком до 5 років.
Якщо ТБ-інфекція вже є в організмі (тубінфікованість, але ще не хвороба), тоді проводиться профілактичне лікування для запобігання розвитку туберкульозу. В Україні доступні новітні препарати для профілактичного лікування, тривалість якого становить від одного місяця. Їх призначає сімейний лікар.
Своєчасне виявлення туберкульозу: для дітей, які належать до груп ризику, проводиться скринінг за допомогою анкетування, а для підлітків старше 15 років додатково роблять рентгенографію органів грудної клітки.
Діагностика ТБ: для діагностики туберкульозу у дітей застосовують сучасний, рекомендований ВООЗ, молекулярно-генетичний метод дослідження мокротиння й іншого біологічного матеріалу (калу).
Діагностують ТБ-інфекцію шкірними тестами або тестами вивільнення гамма-інтерферону. Роблять дітям, які протягом останніх двох років контактували з хворим на ТБ, живуть із ВІЛ-інфекцією, отримують лікування імуносупресантами, перебувають на гемодіалізі чи перитонеальному діалізі, готуються до трансплантації органів або кісткового мозку, мають вроджені імунодефіцитні стани.
Безболісне та швидке лікування туберкульозу у дітей: туберкульоз лікується в амбулаторних умовах під наглядом сімейного лікаря. Лікування полягає у прийомі пігулок за короткими режимами, тривалість яких становить від 4 до 6 місяців. Відсутні болісні ін’єкції. У разі стійких форм хвороби терапія може тривати довше. Лише за наявності чітких показань діти потребують стаціонарного лікування.
Народними чи нетрадиційними методами туберкульоз вилікувати неможливо ні у дітей, ні у дорослих!
Дітям, які лікуються, можна ходити в школу чи садок: як правило, після кількох тижнів лікування, інколи навіть з першого дня, діти можуть відвідувати школу або дитячий садок без ризику інфікування інших.
Рекомендуємо переглянути на цю тему відеоролик , який доступний на YouTube-каналі Центру громадського здоров’я.
(Використано матеріали з сайту Центру громадського здоров’я)
Завідувач відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Глушко Надія.