Фонд енергоефективності запустив Програму «ГрінДІМ», спрямовану на стимулювання використання альтернативних джерел енергії (енергія сонця, ґрунту, води або повітря) у багатоквартирних будинках.
Використання сонячних електростанцій та їх елементів на потреби багатоквартирних житлових будинків лише набирає популярності. Станом на сьогодні велика кількість проєктів знаходиться в процесі реалізації. Це пов’язано з тим, що з 2023 року збільшилася вартість електроенергії та до того ж, суттєво зросла загроза щодо тривалих відключень електропостачання.
Переваги сонячних електростанцій:
- Економічність — сонячні електростанції можуть значно знизити витрати на електроенергію (обсяги електроенергії, вироблені СЕС, не потрібно натомість купляти у електропостачальної організації).
- Автономність — гібридні або автономні сонячні електростанції можуть забезпечити електропостачання будинку при відключеннях електроенергії в мережі (блекауті).
- Екологічність — сонячна енергія є відновлюваним джерелом енергії, яке не забруднює навколишнє середовище. Поширення відновлювальних джерел енергії робить нашу країну більш незалежною від споживання викопного палива.
Принцип дії сонячної електростанції дозволяє системі генерувати енергію практично за будь-якої погоди та незалежно від пори року (взимку — до 15%). Для цього фахівці вивчають всі особливості розташування СЕС, включно з затіненням фотопанелей, кутами їх нахилу, враховують регіональні та локальні особливості тощо.
Важливо:
- Правильно розташувати та надійно зафіксувати панелі — правильно встановлена система працюватиме з максимально можливою ефективністю.
- Правильно вибрати ємність акумуляторів — має відповідати потребам будинку (обладнання, яке планується заживити).
- Використовувати гібридний інвертор — дає безперебійне живлення при відключеннях електроенергії в мережі.
- Правильно встановити та підключити обладнання.
Як встановити СЕС у багатоквартирному будинку з мінімальними фінансовими витратами?
Скористатися програмою «ГрінДІМ» Фонду енергоефективності. За цією Програмою Фонд відшкодовує до 70% вартості обладнання та матеріалів СЕС (до 2 млн грн, а для будинків площею менше 8 000 кв. м — 1 млн грн), а також послуги сертифікації енергетичної ефективності будинку перед поданням заявки на отримання гранту та після реалізації проєкту.
Технічні вимоги до будинку у разі встановлення СЕС за програмою «ГрінДІМ»:
- надійність даху, на якому планується до встановлення обладнання СЕС, має бути підтверджено відповідним фахівцем;
- покриття даху не має містити азбестовмісні матеріали (будівлі зі скатними дахами з шиферним покриттям не можуть взяти участь у Програмі).
Загальні вимоги до СЕС та супутнього обладнання, передбачені програмою «ГрінДІМ»:
- має складатись з сонячних фотоелектричних панелей, гібридного інвертора, акумуляторів;
- наявність мінімальної номінальної потужності та ємності основного обладнання;
- захист інвертора від перегріву та перевантаження;
- відповідність інвертора вимогам до частоти змінного струму;
- акумулятори мають бути на базі літій-похідних матеріалів;
- наявність захисту акумуляторів від короткого замикання, перезаряду та перегріву;
- має бути забезпечено віддалений доступ до моніторингу роботи СЕС, тощо.
При виборі обладнання необхідно оцінити його якість, ефективність та надійність. Комплект обладнання повинен відповідати призначенню/типу СЕС — забезпечувати певний набір функцій і характеристик. Характеристики мають бути підтверджені відповідними технічними документами (паспортами, інструкціями, даташитами, тощо).
Для вибору найбільш оптимального варіанту комплектації СЕС доцільно скористатися послугами фахівців профільних компаній.
Детальна інформація про Програму «ГрінДІМ» https://eefund.org.ua/greendim/