■ За оцінками ВООЗ, 60% інфекційних захворювань і до 75% нових інфекційних захворювань мають зоонозне походження.
■ Зоонозні захворювання можуть передаватися між тваринами та людьми (сказ, сальмонельозна інфекція, сибірська виразка, бруцельоз, хвороба Лайма).
■ Підхід “єдине здоров’я” визнає тісний зв’язок між здоров’ям людей, тварин та довкілля, а також роль, яку цей зв’язок відіграє у поширенні хвороб.
■ Цей підхід може допомогти усунути багато видів загроз для охорони громадського здоров’я, включаючи зоонозні захворювання, стійкість до антибіотиків, трансмісивні захворювання, безпеку харчових продуктів, хронічні захворювання, психічне здоров’я та багато іншого.
■ У рамках підходу «Єдине здоров’я» Всесвітня організація охорони здоров’я співпрацює з Продовольчою та сільськогосподарською організацією Об’єднаних Націй (FAO) і Всесвітньою організацією охорони здоров’я тварин (OIE) у створенні Глобальної системи раннього попередження про серйозні захворювання тварин (GLEWS).
■ 19-20 вересня 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) в Україні вперше провела у Львові Національний семінар із вибудовування зв’язків на тему реалізації підходу «Єдине здоров’я» в Україні, метою якого стало надання можливості службам охорони здоров’я людини та тварин України проаналізувати існуючі прогалини у співпраці в ключових технічних сферах та розробити спільну дорожню карту коригувальних заходів та стратегічних інвестицій для покращення роботи на межі “людина-тварина-довкілля” у сфері профілактики, виявлення та боротьби із зоонозними хворобами.
■ Семінар об’єднав понад 70 представників МОЗ, Держпродспоживслужби (національного та обласних рівнів), Державної екологічної інспекції України, обласних центрів контролю та профілактики хвороб та Центру громадського здоров’я, експертів ВООЗ, Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), а також Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) з метою розробки спільного планування для покращення їхньої співпраці.
■ Серед нагальних проблем охорони здоров’я в контексті «людина- тварина- довкілля» є вивчення європейського досвіду управління ризиками поширення зоонозів (сказ, бруцельоз, туберкульоз, сибірська виразка та інші), а також особливості дикої фауни, яка є невід’ємним компонентом Єдиного здоров’я.
■ Останнім часом укуси тварин стали частим явищем, тому проблема профілактики сказу дуже актуальна. Сказ – смертельне зоонозне захворювання, яке найчастіше передається людям через укуси інфікованих собак та лисиць.
■ Рух One Health — це спільні зусилля фахівців різних напрямів охорони здоров’я та їхніх установ, що працюють на місцевому, національному та глобальному рівнях, для поліпшення здоров’я людей, домашніх тварин, дикої природи, рослин як складових навколишнього середовища, які можуть допомогти впоратися з багатьма загрозами для громадського здоров’я, зокрема:
- зоонозні та трансмісивні інфекції;
- неінфекційні захворювання;
- безпека харчових продуктів;
- проблема антимікробної резистентності.
■ ■ Що кожен може зробити, щоб захистити себе від зоонозних захворювань?
■ Тримайте руки в чистоті. Миття рук одразу після спілкування з тваринами, навіть якщо ви не торкалися їх. Це один з найважливіших кроків, які ви можете зробити, щоб не захворіти та не передати мікроби іншим.
■ Уникайте укусів та подряпин тварин.
■ Запобігайте укусам комарів, кліщів і бліх.
■ Знайте про способи безпечного поводження з харчовими продуктами.
■ Пам’ятайте про зоонозні захворювання як удома, так і за межами будинку (у дитячих садках або школах, зоопарках, а також під час подорожей).
Начальник Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХМОЗ» Левицька Валентина.