Рак молочної залози (РМЗ) — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок всього світу. Вже протягом кількох років на пухлину грудей припадає кожен восьмий випадок раку у світі. В Україні, як і в більшості країн світу, рак молочної залози займає 1-е місце в структурі онкологічної захворюваності та смертності від злоякісних
новоутворень у жінок. Щороку діагностується 6-7000 нових випадків цього захворювання.
Згідно з прогнозами Міжнародної асоціації з вивчення раку, до 2030 року кількість хворих на РМЗ складе 2 100 000 чоловік. За даними Національного канцерреєстру, найвищі показники захворюваності на рак грудей відзначаються у жінок старше 60 років однак хворіють різні вікові групи жіночого населення.
За офіційними даними реєстру в Україні за 2022 -2023 роки серед жінок віком 30-44 роки 56,9% випадків захворювання на злоякісні новоутворення
складали рак грудної залози, шийки матки та щитоподібної залози.
В занедбаній (III-IV) стадії рак грудної залози виявили у 26,2% первинних хворих на цю візуальну форму пухлини. За даними Івано-Франківського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики показники виявленості раку молочної залози в Богородчанському регіоні за 2022 р. порівняно з 2021 р. зросли від 5,8 до 15,9,
в Тисменицькому- від 28,3 до 32,9; загалом по Івано-Франківському району – відмічено зростання від 26,9 до 27,1 при середньообласному показнику 25,9 на 100 тис. населення.
Занедбані форми раку молочної залози (II-IV стадії) становили у 2022 році по Івано-Франківському району – 30%, Богородчанському регіону – 36,4%, Тисменицькому – 29,6.
За перше півріччя 2024 року показники наступні: Івано-Франківський район – 27,5%; Богородчанський регіон – 28,5%; Тисменицький регіон – 28,5. Порівняно з 1 півріччям 2023 року по Івано-Франківській області показник занедбаних форм РМЗ зріс від 28,2 до 35,0 в І півріччі 2024 року. Часто жінки відкладають візит до лікаря, мотивуючи: “нема часу” .
Рак молочних залоз виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок. Рак молочної залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин молочної залози. Хвороба може початися у молочних протоках або часточках залозистої тканини. На початкових етапах утворення пухлини часто проходить безболісно і практично безсимптомно, через це рідко діагностується на ранніх стадіях. Висока смертність пов’язана з метастазами, які поширюються
організмом і вражають, у першу чергу, лімфатичні вузли, а потім інші органи. Чим довше рак грудей не діагностується, тим більше виникає патологічних
клітин — відповідно зменшуються шанси подолати захворювання. До основних ознак раку грудей можна віднести: ущільнення у грудях (так звані «гульки»), які можна відчути на дотик; нехарактерна асиметрія чи збільшення грудей; аномальні виділення із соска чи шкіри грудей; висипання, рани, екземи, кірки або тріщини в ділянці грудей;
шкіра стає схожою на апельсинову кірку; зміна форми, кольору та розміру сосків; запалення сосків; ущільнення, припухлості та утворення у пахвовій області.
При виявленні будь-яких насторожуючих симптомів щодо грудної залози (ущільнення, зміна кольору та стану шкіри, кров’янисті виділення з соска, лущення та ерозії шкіри соска, збільшення пахвових лімфатичних вузлів)- необхідна термінова консультація та обстеження в онколога-мамолога. Мамолог визначає критичність та небезпеку виявлених змін у грудях, ставить пацієнта на облік та рекомендує додаткові дослідження.
Пам’ятайте про фактори ризику раку молочних залоз: Стать. Жінки частіше хворіють на рак молочної залози, ніж чоловіки. Вік. З віком ризик раку молочної залози зростає.
Спадковість. Якщо близькі родичі мали в анамнезі це захворювання, ризик збільшується. Особиста історія захворювань грудей, зокрема, атипова гіперплазія
молочної залози. Радіаційне опромінення грудей чи обличчя. Початок менструації у ранньому віці, до 12 років. Народження першої дитини після 30 років.
Відсутність вагітності. Якщо жінка ніколи не була вагітною — ризик раку молочної залози збільшується. Відсутність грудного вигодовування. Ожиріння. Цукровий діабет 2 типу. Гормонотерапія після менопаузи. Нераціональна дієта та дефіцит вітаміну Д. Зловживання алкоголем. Тютюнопаління. Нічний режим роботи. Недостатня фізична активність. Токсичні речовини.
Кожна жінка може допомогти собі зменшити ризик виникнення раку молочних залоз.
Рекомендовані обстеження для жінок за віком:
20-39 років : клінічне обстеження молочних залоз раз на рік
40-50+ років: клінічне обстеження молочних залоз раз на рік;
мамографія – кожні 2 роки
Регулярні профілактичні огляди у гінеколога суттєво підвищують шанси на ефективне лікування. Крім цього потрібно збалансовано харчуватися, тпідтримувати вагу тіла в нормі, відмовитися від куріння та алкоголю, робити регулярно фізичні вправи.
Рак грудей є проблемою XXI-го століття. Своєчасне виявлення і правильне лікування онкологічних захворювань молочної залози є надійною запорукою збереження здоров’я та життя жінки.
Лікар з загальної гігієни Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” Левицький Богдан.