У житті часто буває, що людина позбавлена дару бачити, чути, говорити. Слух є одним із найважливіших органів чуття людини, природній дар, властивість, завдяки якій ми сприймаємо інформацію. Ми слухаємо і чуємо, не замислюючись про це.
Про цінність слуху люди починають задумуватися лише тоді, коли у звичному стані речей щось змінюється або людина зовсім перестає чути.
Щорічно в останній повний тиждень вересня у світі відзначається Міжнародний тиждень глухих. А в останню неділю вересня суспільство
відзначає Міжнародний день глухих. Мета відзначення такої події – привернення уваги суспільства до людей, які мають порушення слуху, необхідності створення умов для інтеграції таких громадян в усі сфери життя країни.
Сьогодні, за даними Всесвітньої федерації глухих, різні порушення слуху виявляються у кожного 9-го жителя планети. Це більше, ніж 400 млн людей .
Передбачається, що до 2050 року їхня кількість зросте майже вдвічі. В Україні сьогодні налічується близько 60 тисяч людей із порушеннями слуху.
Причиною порушення слуху можуть бути генетичні (спадкові) фактори та негативні чинники протягом життя (травми, хронічні захворювання).
Підвищений ризик порушення слуху мають люди старші за 50 років, а також люди, що працюють в шумних місцях, слухають музику на високій гучності протягом тривалого періоду часу, хворіють на хронічний отит. Близько 60% випадків втрати слуху серед дітей до 15 років викликані причинами, які піддаються профілактиці. Це інфекційні захворювання: паротит (свинка), менінгіт та хронічні отити. Третина усіх випадків погіршення слуху у дітей (31%) спричинена саме цими захворюваннями. Іншими причинами порушень слуху є вплив професійних факторів (шум, вібрація); токсичні ураження; черепно-мозкові травми; акустичні травми.
Крім того, величезна кількість людей вже народжуються глухими.
Історія та традиції
У вересні 1951 року в Римі була створена Всесвітня федерація глухих, яка складалася з представників організацій позбавлених слуху 30 країн. У 1958 році за сприяння ООН з метою підтримки глухих людей, захисту їх прав, поліпшення якості життя та інформування громадськості про існування такої категорії людей і був оголошений Міжнародний день глухих. У всьому світі в цей день організовують благодійні акції, концерти, конференції за участі людей з порушеннями слуху, заходи з вивчення мови жестів.
Особлива мова.
Люди з порушеннями слуху спілкуються особливою мовою — мовою жестів та погляду. Це унікальна форма спілкування, яку було розроблено в 50-х роках минулого століття спеціально для глухих учасників різних конференцій, конгресів і симпозіумів. На планеті 2500 мов. Але є ще одна форма спілкування – це мова погляду та жестів. Всесвітня Федерація глухих в 50-і роки для обслуговування міжнародних заходів глухих, тобто конгресів, симпозіумів, конференцій, у тому числі і спортивних, розробила Жестуно – систему жестів.
Не вірте в той міф, що глухі – замкнуті й нетовариські. Десятки відомих особистостей були глухими. П’єр де Ронсар – поет епохи Відродження, якого називали «принцом
французьких поетів», був прекрасним фехтувальником і танцівником. Віктор Гюго – автор «Собору Паризької Богоматері».
Бетховен – видатний композитор. Антоніо Станьолі – один з італійських художників. Ясен – французький скульптор. Жан Жак Руссо – письменник.
Висловлюємо захоплення людьми, котрі, незважаючи на хворобу, виявляють мужність і силу волі для того, щоб відчувати радість буття, приносити користь
близьким та суспільству.
Коли варто звернутися до лікаря?
Якщо ви:
слухаєте музику або фільми гучніше, хоча раніше вам було нормально чути на звичному рівні;
ви чуєте дзвін у вухах або приглушений шум незалежно від того, що насправді лунає;
не розумієте з першого разу, що вам каже співрозмовник;
пропускаєте частини розмови під час спілкування, просите людей повторити щойно сказане.
Не бійтеся пройти повне обстеження слуху.
Будь-яку проблему зі здоров’ям краще лікувати завчасно.
Лікар з загальної гігієни Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” Левицький Богдан.