Практично неможливо уявити наше життя без мікрохвильових печей телевізорів, комп’ютерів, та стільникового зв’язку. Однак всі ці прилади створюють електромагнітне поле. Часто воно продовжує існувати, хоча джерело вже вимкнено.
■ Значну стурбованість викликають базові станції стільникового зв’язку (далі – БС), які будуються в безпосередній близькості до місць перебування людини (житлові та громадські будівлі, відкриті території тощо).
■ Типова базова станція стільникового зв’язку складається з технологічного контейнера або пристосованого приміщення для розташування станційного обладнання, металоконструкції для кріплення антен на необхідній висоті (інколи антени встановлюються на існуючих спорудах, якщо вони забезпечують достатню висоту), а також приймально-передавальних та радіорелейних антен.
■ Електромагнітну енергію випромінює не вся базова станція, а лише приймально-передавальні та радіорелейні антени, які для забезпечення більшої зони покриття встановлюються на значній висоті від поверхні землі й ьрозташовуються на металевих вежах або наявних спорудах (труби котелень, висотні будівлі тощо).
■ Найбільш чутливі до електромагнітних випромінювань в організмі людини ендокринна, статева,імунна і нервова система. У людини може ослабнути імунітет, погіршується пам’ять, знижується статева активність. Під час вагітності можливий негативний вплив на розвиток плоду.
■ Постійний контакт з таким випромінюванням може призвести до серйозних захворювань.
■ Повністю уникнути впливу електромагнітного випромінювання на організм практично неможливо. Однак ви можете значно зменшити його шкідливий
вплив, дотримуючись наших порад.
■ При виборі в кімнаті спального місця необхідно переконатися, що за стіною нема телевізора чи комп’ютера (стіна не може повністю захистити від
електромагнітного поля). У кімнаті, де людина спить, потрібно обов’язково відключити комп’ютер від мережі, але краще, щоб його взагалі там не було.
■ Найбезпечніша відстань від монітора при роботі з комп’ютером – 60-70 см.
■ Якщо є необхідність включити декілька побутових приладів, то необхідно якомога менше перебувати у цьому приміщенні.
■ Всі відкриті електропроводи не варто зберігати скрученими кільцями, їх краще всього розрівняти.
■ Вивченням питань впливу електромагнітних випромінювань на здоров’я людини займається велика кількість державних і недержавних науково-дослідних установ, а також міжнародні організації, основні з яких – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародний комітет із неіонізуючого випромінювання.
■ Протягом останніх 15 років ВООЗ проводяться дослідження щодо потенційного взаємозв’язку між роботою радіочастотних передавачів та виникненням раку. Однак, у результаті цих досліджень не було отримано фактичних даних, які підтверджують, що вплив радіочастотних сигналів призводить до збільшення онкологічних захворювань.
Лікар з загальної гігієни Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ” Левицький Богдан.