В Україні з початку серпня цього року зареєстровано 41 лабораторно-підтверджений випадок захворювання на гарячку Західного Нілу, а з початку року — 50 випадків.
■ У літній період хворобу діагностували в Києві та Київській області, один випадок зареєстровано в Полтавській області.
■ Геморагічна гарячка Західного Нілу — гостра зоонозна арбовірусна хвороба з трансмісивним механізмом передачі інфекції, яка у тяжких випадках характеризується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку, лімфаденопатією, ураженням слизових оболонок, екзантемою.
■ Ця вірусна хвороба найчастіше передається через укуси комарів. Хвороба значною мірою поширена у багатьох країнах Африки та Азії, Середземномор’я, де вона є ендемічною. Окремі спалахи гарячки Західного Нілу та спорадичні випадки хвороби реєструють у країнах Центральної Азії (Казахстан, Туркменістан, Таджикистан), Закавказзя (Азербайджан, Вірменія), в Російській Федерації (Астраханська, Волгоградська області), США, Канаді, Мексиці, країнах Центральної Америки та Карибського басейну, Австралії.
■ Окремі випадки зареєстровані в Європі, що викликає серйозне занепокоєння. Так 14 вересня 2015 року виявлено і вперше лабораторно підтверджено випадок хвороби в Португалії.
■ У 2018 році зареєстровано спалах цієї хвороби на півдні Франції. Виявлені природні осередки гарячки Західного Нілу в Одеській, Донецькій,
Київській областях.
■ Хвороба є трансмісивною арбовірусною інфекцією. Переносники захворювання — численні види комарів родів Culex, Aedes і Anopheles. Комарі інфікуються під час харчування кров’ю інфікованих перелітних птахів.
■ Сприйнятливість людей до хвороби є високою, хоча до 80 % людей переносить хворобу безсимптомно. Частіше хворіють сільські мешканці, а також мешканці міст, які часто відвідують природне середовище, зокрема мисливці, які полюють на качок (звідси одна із назв хвороби — «качина гарячка»).
■ Після перенесеної хвороби формується стійкий напружений імунітет, повторні випадки захворювання не описані. Сезонність у Північній півкулі літньо-осіння.
■ Інкубаційний період триває 1-7 днів, у осіб зі значним порушенням імунітету — до 2 тижнів.
■ Виділяють безсимптомний (субклінічний) перебіг (80 % заражених), гарячкову (1 хворий на 5 заражених) та нейроінвазивну форми цієї хвороби (в середньому 1 пацієнт на 150 клінічно захворілих).
■ Більшість людей під час зараження вірусом не відчувають жодних симптомів, дехто — легкі ознаки ГРІ. Приблизно у 20% хворих у середньому проміжку 3-6 днів, можуть з’явитися симптоми, схожі на грип: висока температура, головний біль, біль у м’язах і суглобах, слабкість, нудота, діарея.
■ Переважна кількість виявлених випадків захворювання проявляється у вигляді менінгіту та енцефаліту.
■ Летальність від гарячки Західного Нілу складає 2–14%. ■ Ускладненнями вважаються тромбогеморагічний синдром, розвиток
паралічів, гостра дихальна недостатність.
■ Летальність серед стаціонарних хворих становить 3-5 %.
■ Після перенесеної хвороби формується стійкий напружений імунітет.
■ Використовують наступні методиспецифічної діагностики:
вірусологічний (виявлення вірусу у крові та лікворі в перші 5 днів хвороби),
полімеразна ланцюгова реакція- ПЛР
серологічний — ІФА з виявленням імуноглобуліну IgM до вірусу в
сироватці крові з 5-го дня хвороби в парних сироватках або сероконверсія
(поява IgG ).
■ Наразі проти гарячки Західного Нілу не існує ні специфічного лікування, ні вакцини. Лікування симптоматичне.
■ Щоб уникнути інфікування гарячкою Західного Нілу передусім берегтися від комариних укусів: носити захисний одяг, використовувати сітки на вікнах,
фумігатори та репеленти.
■ ■ Увага!
Якщо ви помітили в себе симптоми грипу чи ГРІ невдовзі після укусів комарів, не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться до лікаря!
Лікар-епідеміолог Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Гаврилко Світлана.