Овочі, фрукти та ягоди тішать своїм різнобарв’ям і є корисними для нашого організму. Включаючи їх в раціон харчування Ви забезпечуєте свій організм необхідними вітамінами, мікро-і макроелементами, мінералами і антиоксидантами.
■Але чи задумувались Ви колись про те, як же впливає колір овочів, фруктів та ягід на наш організм? Саме фітохімічні речовини, які надають фруктам, овочам і ягодам їх натуральний колір, впливають на роботу тих чи інших органів, допомагають підтримувати здоров’я і знижують ризик розвитку багатьох хронічних захворювань.
■■То ж якими корисними властивостями наділений кожен з кольорів:
■ червоний колір свідчить про те, що в овочах, фруктах і ягодах міститься багато пігменту лікопену (помідор, червоний перець, буряк, малина, вишня, гранат, полуниця, кавун). Він є потужним антиоксидантом;покращує роботу серцево-судинної системи, кровообіг, серцевий ритм; стабілізує кров’яний тиск; запобігає серцево-судинним захворюванням; знижує рівень холестерину; зміцнює пам’ять, зір та імунну систему; захищає нирки; є ефективною профілактикою ракових захворювань, особливо передміхурової залози і матки; захищає від ультрафіолету; має антибактеріальні і протигрибкові властивості; зміцнює кістки та волосся; має нейропротекторну дію.
!!!Щодо овочів, фруктів, ягід червоного кольору, є застереження: для деяких людей вони можуть виявитися алергенами. Особливо чутливі до них діти. Саме тому не рекомендується давати маленьким дітям овочі, фрукти чи ягоди у великій кількості. Варто переконатися, що алергії немає, і лише потім обережно вводити ці продукти в раціон!!!
■ фіолетовий або синій колір свідчить про те, що в овочах, фруктах і ягодах міститься пігмент антоціан (баклажан, слива,чорниця, лохина, інжир, виноград, червоноголова капуста). Він знижує ризик розвитку хвороб серця і раку шлунку нормалізує кров’яний тиск і рівень холестерину; зменшує запалення; зміцнює стінки судин; захищає судини від утворення тромбів і холестеринових бляшок; захищає сечостатеву систему від інфекційних збудників;зміцнює імунітет; захищає від ультрафіолету; покращує зір та когнітивні функції; має протизапальні та антибактеріальні властивості; зменшує вплив стресу.
!!!За наявності захворювань шлунково-кишкового тракту, особливо запального характеру (гастрит, виразка, коліт), вживання овочів, фруктів і ягід може бути протипоказано. У цьому разі слід обов’язково проконсультуватися з гастроентерологом, визначити безпеку вживання рослинних антоціанів і за рекомендацією лікаря замінити їх харчовими добавками!!!
■ помаранчевий або жовтий колір свідчить про велику кількості бета-каротину (морква, гарбуз, перець, кабачок, кукурудза, персик, абрикос, ананас, лимон, апельсин). Він сприяє зміцненню імунітету, покращення зору і зниження ризику захворювання очей; підтримує здоров’я легень; покращує психічне здоров’я, пам’ять і роботу мозку; допомагає у нормалізації функцій серцево-судинної системи; має антибактеріальні і противірусні властивості; покращує стан шкіри; позитивно впливає на вироблення колагену і сприяє здоров’ю сухожиль, зв’язок і хрящів.
!!!Деякі застереження стосуються цитрусових. Яскраво помаранчеві чи жовті, вони багаті на вітамін С, дуже смачні, але для багатьох (не тільки для дітей, а й для дорослих) виявляються алергенами !!!
■ зелений колір обумовлений пігментом хлорофілом (огірок, броколі, горох, авокадо, аґрус, ківі, яблуко). Він ефективно виводить токсини і важкі метали; очищує кров, печінку та нирки; регулює роботу кишечника і покращує травлення; підтримує обмінні процеси та імунну систему; нормалізує підвищений тиск і знижує рівень холестерину в організмі; має антиоксидантні властивості; знижує ризик серцевих та онкологічних захворювань; активізує клітинне дихання; покращує стан шкіри; допомагає покращити настрій, позбавитись депресії та стресу.
■ білий або коричневий колір овочів, фруктів зумовлений відсутністю пігментів, таких як хлорофіл, антоціани і каротиноїди (цибуля, часник, цвітна капуста, гриби, хрін,імбир, банани, груша). Однак це не означає, що білі овочі і фрукти менш корисні. Навпаки, вони містять унікальні сполуки, які сприяють зміцненню здоров’я. Вони містять флавоноїди та аліцин.
Флавоноїди – органічні хімічні сполуки, які є сильними антиоксидантами, ущільнюють і зміцнюють судини, сприяють засвоєнню цінних речовин. А завдяки наявності аліцину такі овочі та фрукти зміцнюють імунну систему; поліпшують пам’ять;допомагають підтримувати роботу серця та судин, знижувати рівень «поганого» холестерину в крові; знижують ризик хвороб серця і судин; мають антибактеріальні і противірусні властивості; допомагають зміцнити імунітет, ефективний у боротьбі з різними бактеріальними, вірусними та паразитарними інфекціями;підвищують опірність організму деяким видам злоякісних пухлин.
■ чорний колір овочів, фруктів та ягід зумовлений наявністю великої кількості антиоксидантів, які надають інтенсивного забарвлення (шовковиця, чорна смородина, ожина, чорні боби і сочевиця, чорна кіноа).
Антиоксиданти – хороше джерело вітамінів і мікроелементів, які сприяють поліпшенню роботи серцево-судинної системи.
■ПАМ’ЯТАЙТЕ! Різнокольорові фрукти, овочі та ягоди є важливим складником здорового харчування. Якщо у Вашому раціоні “багато сірості”, то саме час додати фарб в свій раціон. Вибирайте яскраві і соковиті овочі, фрукти та ягоди, тому що вони мають багато корисних властивостей. Стежте, щоб на Вашій тарілці щодня (навіть взимку) з’являлися кольори веселки, а половину обсягу складали овочі, фрукти та ягоди (звісно з переважанням овочів).
Фахівець з дослідження факторів навколишнього середовища санітарно-гігієнічної лабораторії Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Свистяк Юлія