Гострі кишкові інфекції (ГКІ) належать до найпоширеніших інфекційних захворювань, які становлять серйозну загрозу для населення, особливо для молодших
вікових груп. Зазвичай, вони спричинені бактеріями або вірусами, які потрапляють в організм людини через забруднену їжу або воду. Джерелом збудників інфекцій, що спричиняють гострі кишкові захворювання, можуть бути хворі люди (особливо небезпечні ті, хто переносить захворювання у легкій, “стертій”
формі), а також бактеріоносії (особи, які не хворіють, але виділяють збудник). Як саме відбувається зараження кишковими інфекціями? Збудники інфекцій
переносяться через забруднену воду, інфіковані харчові продукти, на брудних руках та предметах побуту, а також комахами, що забруднюють їжу. Ці збудники потрапляють в організм через рот людини, активно розмножуються у кишківнику, викликаючи хворобу. Потім вони виділяються з кишківника хворого і потрапляють у зовнішнє середовище: у ґрунт, воду, їжу та предмети домашнього вжитку.
Найбільш характерними особливостями більшості гострих кишкових інфекцій є здатність збудників довго виживати поза організмом людини. Теплий період року найбільш сприятливий для їхнього розповсюдження, коли є оптимальні умови для збереження у зовнішньому середовищі та розмноження. Саме в цей час діють фактори, що сприяють зараженню: купання у відкритих водоймах, посилення спраги, поява в раціоні свіжих ягід, овочів, фруктів, збільшення кількості мух, масове спілкування населення, виїзд на відпочинок за межі постійного місця проживання.
Збудники гострих кишкових захворювань і їх токсини можуть вразити не лише шлунково-кишковий тракт, а й центральну нервову систему. У більшості випадків виникає підвищення температури тіла, порушення функціонування шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи, а також можуть постраждати печінка, селезінка та інші внутрішні органи. Ознаки цих захворювань можуть виявлятися різноманітно: наприклад, дизентерія зазвичай проявляється проносом, тоді як для черевного тифу характерна висока температура тіла.
Як запобігти зараженню?
Дотримуйтесь простих правил:
- Уникайте вживання води з випадкових джерел, водопроводу, призначеного для технічних цілей, колодязів та неглибоких свердловин.
- Беріть воду для приготування їжі та господарських потреб тільки з перевірених джерел.
- Кип’ятіть або дезінфікуйте воду сумнівної якості, яку використовуєте для пиття та миття фруктів, ягід чи посуду.
- Обов’язково кип’ятіть молоко (як сире, так і пастеризоване фляжне).
- Ретельно мийте овочі, фрукти та ягоди перед вживанням.
- Використовуйте різні дошки для різних продуктів.
- Уникайте вживання сумнівних продуктів.
- Суворо дотримуйтеся термінів та умов зберігання продуктів харчування.
- Запобігайте доступу комах до їжі та знищуйте мух.
- Ретельно мийте руки з милом та використовуйте засоби дезінфекції, особливо після відвідування туалету, перед приготуванням чи прийомом їжі.
Пам’ятайте: при перших ознаках захворювання, звертайтеся до лікаря. Це запорука вашого швидкого одужання та безпеки для оточуючих.
Лікар-епідеміолог відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Фафлей Микола.