Основним методом контролю забур’яненості картопляних полів поряд з механічною прополкою є застосування гербіцидів.
Вибір гербіциду чи їх комбінації та норми внесення залежать від:
- механічного складу ґрунту і вмісту в ньому органічної речовини;
- видового складу бур’янів;
- погодних умов на момент формування гребенів та обробки;
- культури-попередника;
- використання чи відсутність зрошення.
При побудові системи гербіцидного захисту в другій половині травня важливими є наступні аспекти:
- На легких ґрунтах слід використовувати мінімальні дози гербіцидів, на тяжких та з високим вмістом органічної речовини – максимально-рекомендовані.
- Для розширення спектру дії та зниження фітотоксичності слід використовувати багатокомпонентні суміші та дробне внесення препаратів-бакових партнерів. Застосування максимальних доз спричиняє ризик пошкодження сходів картоплі.
- Необхідно уникати пропусків та перекриття при обприскуванні, використовувати норму внесення рідини 200-250 л/га.
- Контроль злакових бур’янів (пирій повзучий, мишій) на пізніх стадіях вегетації не є проблематичним, оскільки можливість застосування гербіцидів проти злакових бур’янів не лімітується фазою розвитку картоплі.
- Простим і ефективним методом стримування розповсюдження бур’янів є обкошування країв поля до моменту їх цвітіння.
- Внесення гербіцидів по вегетуючих рослинах картоплі доцільно суміщати з проведенням першої фунгіцидної обробки.
- Як показує досвід спостережень у Західному регіоні у посівах картоплі домінують лобода біла, щириця звичайна, галінсога дрібноквіткова, види мишіїв, талабан польовий, редька дика, пирій повзучий, хвощ, просо куряче. Перший максимум сходів усіх бур’янів припадає на третю декаду травня. Велику частину бур’янів, що розвинулися в цей період, вдається знищити після сходовими механічними обробітками.
- Проте велику частину бур’янів, після механічного обробітку, приходиться знищувати гербіцидами.
Найбільш поширеними на картоплі є гербіциди з діючою речовиною метрибузин (Зенкор Ліквід, Містраль та інш .). Це єдині універсальні гербіциди для товарних і насінницьких посадок, які рекомендовано використовувати як для обробки ґрунту після формування гребенів, так і по вегетуючих рослинах картоплі і бур’янів. Їм притаманна як ґрунтова, так і системна дія. Кращий ефект забезпечує дробне комбіноване використання. 1-е внесення: Зенкор (0.5-0.7 л/га) чи Містраль (0.5-0.7 кг/га) за кілька днів до появи сходів картоплі, 2-е внесення та при наявності лободи: Зенкор (0.250-0.300 л/га) чи Містраль (0.250-0.300 кг/га) + Титус (50 г/га) + ПАР Тренд 90 (200 мл/га) за появи другої хвилі бур’янів при висоті рослин картоплі до 10 см.
Для запобігання проблеми наявності залишків метрибузину норма внесення цих гербіцидів на ранній картоплі не повинна перевищувати 0.300-0.500 л(кг)/га. Застереження стосовно гербіциду Титус , Рим: його використання не рекомендоване на насінницьких посадках високих репродукцій, оскільки в жарких умовах можливе жовте мозаїчне плямування листя. Обробка посадок картоплі Титусом в пізні терміни (розмір бульб більше 10 мм) може спричинити розтріскування бульб. Існують також сорти, чутливі до римсульфурону – обов’язково прочитайте інформацію про сорт. Не можна ігнорувати додаванням до Титусу прилипача Тренд, оскільки він грає важливу роль у знищенні воскового нальоту листка рослини.
Для пригнічення розвитку березки чи хвоща у посадках картоплі середньопізніх культур застосовують Агрітокс (0.8 л/га) при висоті рослин до 10-15 см. У випадку засмічення посадок картоплі гірчаком чи падалицею соняшника застосовується комбінація Зенкор (0.3 л/га) + Базагран (0.5 л/га) або ж Титус (50 г/га) + ПАР Тренд 90 (200 мл/га) + Базагран (0.5 л/га). Ефективність дії гербіциду Базагран вища при його внесенні в сонячну погоду.
В пізні фази вегетації картоплі, аж до відмирання бадилля, при наявності пирію, інших злакових бур’янів можна застосувати (грамініциди) гербіциди проти злакових бур’янів Фюзілат Форте та інші .
При всіх обробках потрібно використовувати спецодяг, рукавиці, респіратор.
Суворо дотримуватись інструкцій вказаних на упаковці, не використовувати препарати на яких немає інструкції, номера партії. Оригінальні препарати в скляну тару не фасуються. Всі засоби захисту повинні відповідати (Переліку..), дозволених реалізації населенню.
Державний фітосанітарний інспектор Я. Медвідь.