Корупція — негативне суспільне явище, яке проявляється в злочинному використанні службовими особами, громадськими і політичними діячами їх прав і посадових можливостей з метою особистого збагачення.
Реалії сьогодення такі, що фактично кожен пересічний громадянин не уявляє нашу державу без корупції, а замовчування фактів вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень лише породжує у корупціонерів почуття впевненості у безкарності. Повсякденною річчю сьогодні стала дача «хабаря» – без якого в наш час ми не отримаємо просування по службі, місце в університеті, ніхто нас не прийме на роботу, або навіть судове рішення може бути винесено не на нашу користь.
Чому не потрібно мовчати про корупцію та які права та гарантії прав захисту викривачів корупції – консультує фахівець Богородчанського бюро правової допомоги Мар’яна Букатюк.
Одним із найефективніших заходів протидії корупції в Україні є своєчасна поінформованість правоохоронних органів про факти вчинення корупції, а тому саме інститут викривачів є тим запобіжником, який не допустить виникнення та поширення корупції у суспільстві.
Відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», викривачем є фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю в передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Законом України «Про запобігання корупції» визначено достатньо великий перелік прав викривачів, зокрема:
1) бути повідомленим про свої права та обов’язки, передбачені цим Законом;
2) подавати докази на підтвердження своєї заяви;
3) отримувати від уповноваженого органу, до якого він подав повідомлення, підтвердження його прийняття і реєстрації;
4) давати пояснення, свідчення або відмовитися їх давати;
5) на безоплатну правову допомогу у зв’язку із захистом прав викривача;
6) на конфіденційність;
7) повідомляти про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону без зазначення відомостей про себе (анонімно);
8) у разі загрози життю і здоров’ю на забезпечення безпеки щодо себе та близьких осіб, майна та житла або на відмову від таких заходів;
9) на відшкодування витрат у зв’язку із захистом прав викривачів, витрат на адвоката у зв’язку із захистом прав особи як викривача, витрат на судовий збір;
10) на винагороду у визначених законом випадках;
11) на отримання психологічної допомоги;
12) на звільнення від юридичної відповідальності у визначених законом випадках;
13) отримувати інформацію про стан та результати розгляду, перевірки та/або розслідування за фактом повідомлення ним інформації.
Законодавство передбачає захист не тільки викривачів, захисту підлягають також членів його сім’ї, до яких належать: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб’єкта;
Закон приділив дуже багато уваги трудовим правам викривача, оскільки ані викривач, ані члени його родини не можуть через повідомлення про факт вчинення корупційного правопорушення зазнати погрози або бути:
- зазнати змін умов праці;
- переведеними до іншого місця роботи;
- звільненими або примушеними до звільнення;
- отримати відмову в призначені на вищу посаду;
- зазнати скорочення зарплати;
- зазнати розголошення інформації щодо нього, якщо немає його письмової згоди;
- притягнутими до дисциплінарної відповідальності;
- бути заново атестованими.
Законом України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» передбачені додаткові гарантії для викривачів, а саме за клопотанням чи згодою викривача:
- можлива зміна його документів та взагалі зміна зовнішності;
- переселення в інше місце проживання;
- зміна місця роботи або навчання з компенсацією різниці у зарплаті;
- поміщення до дошкільної виховної установи або установи органів соціального захисту населення;
- видача соціальних засобів індивідуального захисту і сповіщення про небезпеку;
- за письмовою згодою – використання технічних засобів контролю і прослуховування, звукозапису телефонних та інших переговорів, візуальне спостереження.
Також викривач за повідомлення про корупційний злочин має право на заохочення у вигляді винагороди розмір якої становить 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або розміру завданих державі збитків від злочину після ухвалення обвинувального вироку суду. Проте розмір винагороди не може перевищувати трьох тисяч мінімальних заробітних плат, установлених на час вчинення злочину.
Проте, незважаючи на досить великий перелік гарантованих державою заходів захисту, які застосовуються у зв’язку з повідомленням про порушення, активність населення в інформуванні органів, що ведуть боротьбу з корупцією, є дуже низькою. Нагадаємо, що для отримання правових консультацій Ви можете звернутися до відділу «Богородчанське бюро правової допомоги» що знаходиться за адресою: смт. Богородчани, вул. Шевченка, 69, тел. (03471) 2-44-80, (066) 36-61-920.
Також детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).
Богородчанське бюро правової допомоги