Стягнення заборгованості на підставі виконавчого напису все частіше застосовується останнім часом.
Що таке виконавчий напис нотаріуса та як він працює поговоримо далі.
Виконавчий напис — це розпорядження нотаріуса про примусове стягнення з боржника на користь кредитора грошових сум або передачі чи повернення майна кредитору, здійснене на документах, які підтверджують зобов’язання боржника.
Порядок вчинення виконавчого напису регламентується Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Вчинення нотаріусом виконавчого напису це нотаріальна дія.
Ст. 88 Закону України «Про нотаріат» передбачені умови вчинення виконавчих написів. Так, нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями – не більше одного року.
Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Порядок стягнення за виконавчим написом
Стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження”.
Строк пред’явлення виконавчого напису
Виконавчий напис може бути пред’явлено до примусового виконання протягом одного року з моменту його вчинення.
Поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого напису здійснюється відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”.
Оскарження виконавчого напису частіше зустрічається з таких підстав:
• нотаріус має право вчиняти виконавчий напис тільки тоді, коли справа безспірна, тобто коли боржник погоджується із заборгованістю;
• зміст виконавчого напису не відповідає Закону України «Про нотаріат»;
• не перевірено факт одержання позивачем (боржником) письмової вимоги про усунення порушень за договором;
• незалежно від того, що строк виконання основного зобов’язання не закінчився, стягувається вся сума боргу;
• недотримання строків давності.
Вчинення виконавчого напису нотаріусом на борговому документі та пред’явлення його до виконання – це дієвий спосіб для кредитора (стягувача), оскільки, так кредитор уникає довготривалих судових процесів.
Матеріал підготовлено фахічинею «Богородчанське бюро правової допомоги» Вікторією Бігун