Подаємо до уваги громадськості інформацію про основні показники виробничої діяльності за 2023 рік у сфері фітосанітарної безпеки.
Карантин рослин. Протягом 2023 року основне завдання було скеровано на:охорону території України від занесення регульованих шкідливих організмів; виявлення, локалізацію і ліквідацію регульованих шкідливих організмів; здійснення державного контролю за дотриманням карантинного режиму і проведення заходів з карантину рослин при вирощуванні, зберіганні та використанні об’єктів регулювання.
При ввезенні з-за кордону доглянуто 1153 т продовольчих, фуражних, технічних об’єктів регулювання, 694 м3 лісоматеріалів, 33916 одиниць садивного матеріалу, 648 шт піддонів, 59 т виробів з деревини. При ввезенні імпортних об’єктів регулювання були виявлені порушення фітосанітарних вимог України щодо ввезення дерев’яного пакувального матеріалу. Складено та надано в Департамент фітосанітарної безпеки 3 повідомлення. На експорт з області доглянуто та відправлено 257569 т продовольчих, фуражних, технічних об’єктів регулювання, 191548 м3 лісоматеріалів, 482503 шт. піддонів та 261875 одиниць садивного матеріалу, 16188 т виробів з деревини. На експортні вантажі видано 13905 фітосанітарних сертифікати. В межах України видано 36 карантинних сертифікати на 331 т продовольчих, фуражних та технічних матеріалів, 54 м3 лісоматеріалів, 20000 шт. ялинок новорічних, 1200 шт. піддонів. За зверненням суб’єктів господарювання проведено реєстрацію 86 осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання та внесено їх до загальнодержавного реєстру. Для своєчасного виявлення на території області вогнищ регульованих шкідників, збудників хвороб рослин і бур’янів, організації боротьби з ними і запобігання їх подальшого розповсюдження спеціалісти управління зі спеціалістами сільськогосподарських підприємств всіх форм власності, установ і організацій, проводили систематичні обстеження сільськогосподарських, лісових та інших земельних угідь, а також присадибних ділянок, теплиць. Для встановлення фітосанітарного стану території області, державними фітосанітарними інспекторами обстежено 11803 га сільськогосподарських угідь на виявлення карантинних організмів і 542 га лісових насаджень. Встановлено 47 ділянок вільних від регульованих шкідливих організмів на загальній площі 1400 га. Обстежено 17445 га сільськогосподарських культур для експорту в КНР. Запроваджено карантинний режим на: західного кукурудзяного жука на площі – 133,69 га. Скасовано карантинний режим на: західного кукурудзяного жука на площі – 1763,31 га; амброзію полинолисту на площі – 0,5 га; золотисту картопляну нематоду на площі – 0,77 га. На території області обмежено розповсюджені наступні карантинні організми: американський білий метелик на площі – 58,3 га; західний кукурудзяний жук на площі – 416,03 га; рак картоплі на площі – 15,604 га; золотиста картопляна нематода на площі – 2,21 га; амброзія полинолиста на площі – 6,01 га.
В інформаційному веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» проведено оформлення 528 справ.
Захист рослин, фітосанітарна діагностика та прогнозування.
Фітосанітарна ситуація протягом вегетаційного періоду 2023 року в посівах с/г культур була складною, але контрольованою. Значна кількість опадів та висока температура повітря протягом вегетації сприяли шкідливості шкідників та масовому розвитку чисельних хвороб польових і плодово-ягідних культур, росту бур’янів.
Спеціалістами управління здійснювався фітосанітарний моніторинг понад 176 ентомологічних і фітопатологічних об’єктів. Проведено обстеження на встановлення
фітосанітарного стану посівів с/г культур та багаторічних насаджень на площі 347,56 тис.га контрольними обстеженнями та на площі 32,43 тис. га – маршрутними
обстеженнями. На основі фенологічних спостережень, фітосанітарного стану посівів та температурних показників було складено 209 інформаційних повідомлень, 119
термінових сигнальних повідомлень та 6 місячних прогнозів про появу та розвиток шкідливих об’єктів на посівах сільськогосподарських культур та надіслано РДА,
керівникам с/г підприємств та ОТГ. Постійний контроль за фітосанітарним станом дозволив своєчасно реагувати на загрозу від забур’яненості, ураження хворобами і пошкодження шкідниками. На основі даних моніторингу розвитку та поширення шкідливих організмів в посівах с/г культур, було організовано та здійснено контроль за проведення захисних робіт з використанням як хімічного так і біологічного методів захисту. Всіма суб’єктами господарювання області, захист посівів с/г культур було проведено на площі 901,31 тис. га, що становить 113 відсотків до прогнозу обробітків. З них: хімічним методом оброблено – 884,84, біологічним – 16,47 тис. га. Від хвороб посіви було захищено на площі – 264,33 тис. га, від бур’янів – 362,98 тис. га, шкідників – 240,71 тис. га (з них мишоподібні гризуни 1,58 тис. га), що більше ніж у 2022 році. Десикація посівів склала 16,93 тис. га. Всіма суб’єктами господарювання використано – 779,7 тонн пестицидів, з них хімічних препаратів 764,66 т. Пестицидне навантаження на 1 гектар с/г угідь становить 1,86 кг, проти 1,68 кг в 2022 році. Організовано та проведено навчання 196-ох осіб, діяльність яких пов’язана із пестицидами і агрохімікатами та їх торгівлею із видачею відповідних свідоцтв та посвідчень на право здійснення робіт.
Насінництво та розсадництво. Проведено моніторинг у сфері обігу насіння на наявність підтверджуючих документів про посівні і сортові якості насіння та обсягів їх реалізації в місцях роздрібної торгівлі у 85 суб’єктів господарювання. В результаті проведеного моніторингу, у 30 із 85 суб’єктів господарювання (35%), виявлено відсутність на окремі партії насіння підтверджень про їх посівні якості. Рекомендовано направити дане насіння в лабораторію для дослідження на схожість, або зняти з реалізації. Проведена організаційна робота з керівниками сільськогосподарських підприємств з питань перевірки насіння на посівні якості, за результатами якої, відправлено в ДУ «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія» 912 зразків насіння на визначення їх посівних якостей, від партії 5889 тонн.
Державний нагляд. Планові заходи державного нагляду (контролю) не здійснювались у зв’язку із дією постанови КМУ від 13.03.2022 року № 303. Проведено 2 позапланові перевірки за зверненням фізичних осіб. Виявлено 1 порушення та надано припис. Отримано відповідь про усунення виявленого порушення.