Подаємо до уваги громадськості інформацію про основні показники виробничої діяльності за 2023 рік у сфері захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами.
Контроль у сфері торгівлі, робіт, послуг та регульованих цін. Протягом звітного періоду до відділу надійшло 310 звернень громадян щодо можливого порушення законодавства про захист прав споживачів та у сфері державних регульованих цін, з яких задоволено 115, роз’яснено 141 та надіслано за належністю 55.
Незадоволення споживачів викликає неналежна якість надання послуг з виготовлення меблів та житлово-комунальних послуг, придбання складно побутової техніки яка не відповідає вимогам нормативно правових документів. Серед отриманих звернень громадян щодо якості товарів споживчого ринку більшість стосується якості непродовольчих товарів, а саме:
складно-побутової техніки, гарантійного ремонту електротоварів, взуття, одягу, мобільних телефонів та придбання товарів поза межами торгівельних приміщень з використанням ресурсів електронної комерції. При попередньому розгляді звернень спеціалісти відділу та консультативних центрів в містах і районах області посприяли в поверненні споживачам 236,67 тис. грн.
Окрім розгляду звернень споживачів спеціалістами відділу проведено 3 позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері державних регульованих цін, виявлено у 3 випадках порушення, застосовано санкцій на суму 11,3 тис. грн, які добровільно оплачено в повному обсязі. Ринковий та метрологічний нагляд. В 2023 році працівниками відділу ринкового та метрологічного нагляду проведено: 6 планових перевірок характеристик продукції, за результатами яких встановлено 6 порушень. Кількість перевіреної продукції, що не відповідає встановленим вимогам технічних регламентів – 12 шт.(од.) Застосовано 24 обмежувальних (корегувальних) заходівта 1 рішення про внесення змін до рішень. З метрологічного напрямку отримано 1 звернення, з них: задоволено – 1. Контроль за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства.
У 2023 році сектором контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства досліджено 522 рекламоносії, заведено 51 справу, з них, розглянуто 50 справ про порушення законодавства про рекламу. За результатами розгляду справ винесено 50 рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу на загальну суму 166973 грн., з них: 42 штрафи на суму 93 тис. грн. сплачено добровільно та 8 рішень на суму 74 тис. грн. направлено до суду, з метою примусового стягнення. Крім цього, видано 11 приписів про усунення порушень відносно тих суб’єктів реклами, які на час розгляду не повідомили про усунення порушень, прийнято 8 рішень про визнання реклами недобросовісною та 3 рішення про зупинення розповсюдження зовнішньої реклами.
За звітній період було надано 195 консультацій з питань розміщення та дотриманням вимог щодо змісту реклами. Розповсюджено 18 статей та виступів з питань реклами через ЗМІ та інтернет-мережу. Також, звітному році на адресу управління надійшло 6 звернень від громадян щодо порушення норм антитютюнового законодавства. На підставі звернень та
погоджень проведено 6 позапланових перевірок, за результатами яких у 4 суб’єктів господарювання виявлено порушення вимог п.2, п.14 ч.2 та ч.4 ст.13, ч.1 ст.16, ч.1 ст.16-1, ч.1 ст.16-2 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», та винесено 7 постанов про накладення стягнень на суму 123000 грн, які сплачено добровільно. Крім цього, управлінням протягом року проведено активну просвітницько-роз’яснювальну роботу з громадськістю, в тому числі: з школярами, студентами, суб’єктами господарювання, представниками органів місцевого самоврядування та громадських організацій, а також розповсюджено через ЗМІ, соцмережі, сайти органів виконавчої та місцевої влади інформаційні матеріали, соціальні відеоролики про шкідливість куріння.