Всеукраїнський день боротьби із захворюваннями на рак молочної залози відзначається з 17 січня 2005 року. Мета цього дня – звернути увагу жінок на серйозність ризиків цього захворювання для здоров’я, а також проінформувати їх про вирішальні чинники розвитку раку, профілактику та лікування.
Всесвітній день боротьби з раком грудей проводиться 15 жовтня у 44 країнах світу. Міжнародним символом організацій та приватних осіб, які підтримують програму боротьби з раком молочної залози є рожева стрічна (англ. pink ribbon).
Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. Це найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок. Кількість випадків раку молочної залози постійно зростає. Щороку від цієї недуги гине близько півмільйона жінок у всьому світі.
За даними національного реєстру онкологічних хвороб в Україні щорічно захворювання на рак молочної залози діагностують у 16,5 тисяч жінок і понад 100 чоловіків (без врахування даних Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь).
Шанс на успішне подолання цієї хвороби становить понад 90%, але тільки за умови її раннього діагностування, тобто на 1-2 стадії захворювання.
Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Однак, у переважної більшості українців немає звички проходити регулярні медичні обстеження, а під час пандемії COVID-19, карантину та воєнного стану кількість діагностувань значно скоротилася.
Наголошуємо, що кожна жінка один раз на рік зобов’язана відвідувати мамолога – робити ультразвукову діагностику або мамографію. Це дозволить лікарю побачити утворення як раку молочних залоз, так і мастопатії.
Мастопатія виявляється у 50-90% жінок дітородного віку. Це доброякісне новоутворення часто може перерости в рак молочних залоз.
Серед можливих причин виникнення мастопатії виділяють:
генетичний фактор;
хвороби щитоподібної залози;
ранній початок менструації – до 12 років; перша вагітність після 35 років;
відсутність вагітності протягом життя;
відмова від грудного вигодовування або переривання ГВ;
хронічний стрес; діабет; гінекологічні хвороби; аборти;
шкідливі звички: куріння, зловживання алкогольними напоями (підвищується рівень естрогену в крові);
гормональний дисбаланс.
Мастопатія вимагає спостереження і своєчасної діагностики.
Симптоми і перші ознаки: як виявити рак грудей
Доволі важко самостійно визначити рак грудей, оскільки симптоми з’являються уже на більш пізніх стадіях. Про рак грудей можуть свідчити:
- безболісні щільні утворення в грудній залозі;
- виділення чи деформація сосків;
- зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо).
Під час появи больових відчуттів, виділень з соска, ущільнень негайно звертайтеся до лікаря.
Чоловіки рідко підозрюють в себе рак молочної залози, що істотно ускладнює його виявлення на початковій стадії. Зазвичай пацієнти звертаються за допомогою на останній стадії, коли вже з’являються яскраво виражені симптоми: сильні болі та характерні виділення із сосків.
У групі ризику чоловіки у віці 60-70 років.
Для діагностики та визначення стадії РМЗ застосовуються:
- УЗД;
- КТ – комп’ютерна томографія;
- ПЕТ-КТ – позитронно-емісійна та комп’ютерна томографія;
- МРТ – магнітно-резонансна томографія;
- дослідження онкомаркерів;
- біопсія;
- аналіз крові на гормони;
- остеосцинтиграфія; дуктографія;
- лабораторні дослідження виділень із соска.
Процес розвитку раку грудей поділяється на 5 стадій.
- Нульова стадія. Ракових клітин поза пухлиною немає. Розпізнати рак грудей на цьому етапі вдається дуже рідко.
- Перша стадія. Пухлина може досягати в діаметрі до 2 см, визначається в основному лікарем, оскільки самостійно відчути її на дотик важко через відсутність чітких меж.
- Друга стадія. Пухлина збільшується до 5 см. Ракові клітини вражають пахвові лімфатичні вузли.
- Третя стадія. Пухлина перевищує 5 см. Лімфовузли переважно вражені.
- Четверта стадія. Метастази переходять на інші органи – легені, печінку та ін.
Профілактика
Кожна людина може допомогти тілу залишатися максимально здоровим, для цього важливі: збалансована дієта, здорова вага, відмова від куріння, обмеження алкоголю, регулярні заняття фізкультурою та спортом.
Але слід розуміти, що здоровий спосіб життя не гарантія відсутності раку, а шлях до зниження ризику захворіти.
Деякі жінки потрапляють до групи високого ризику розвитку раку молочної залози через спадкові фактори. Наприклад, якщо у кількох близьких родичів (жінок та/або чоловіків) був діагностований рак молочної (грудної) залози, особливо в молодому віці, висока ймовірність наявності мутації в генах.
“Тому памʼятайте, що запорука вашого здоровʼя – регулярне відвідування сімейного лікаря”, – нагадують лікарі.
Бережіть своє здоров’я!