Дуже важливим заходом для підвищення урожайності всіх культур і особливо озимої пшениці є знищення бур’янів восени.
Все це пояснюється здатністю до жорсткої конкуренції з боку бур’янів по відношенню до культурних рослин за чинники життя – світло, воду, поживні речовини. Бур’яни випереджають в рості культурні рослини, затінюють їх, викликають світлове голодування і знижують продуктивність фотосинтезу, спричиняють вилягання зернових культур, що знижує урожайність і якість продукції та зумовлює зростання втрат при збиранні врожаю. Так, пирій повзучий – у 2,5 разу більше засвоює поживних речовин з ґрунту, ніж озима пшениця. Осот рожевий використовує запаси азоту та фосфору з ґрунту в 1,5 разу, а калію – в 4 рази більше, ніж зернові колосові культури. Ще одна із проблем, яку можуть спричинити окремі види березки польової, гірчаку березковидного, підмаренника чіпкого, – це вилягання посівів. Нинішній весняний сезон показав, наскільки важливо контролювати бур’яни з осені. Відносно тепла та м’яка зима з невеликим сніговим поривом створила умови для доброї перезимівлі рослинам бур’янів, які навіть взимку продовжували свою вегетацію. Низькі весняні температури впродовж затяжної весни, затяжні дощі влітку не давали можливості аграріям нормально використати страхові в гербіциди. Часто навіть після запланованої гербіцидної обробки вже купленими продуктами у цьому сезоні виробники змушені були додатково купувати гербіцид для можливості застосування у пізніші строки. Ще одне питання стосується строків використання препаратів на посівах озимої пшениці. Коли це краще робити? Як відомо, на ранніх стадіях розвитку пшениця найбільш уразлива в конкурентній боротьбі за життєво необхідні ресурси – вологу, поживні елементи, тому в цей час важливо не допустити переростання бур’янів і рослин пшениці, та обробити посіви гербіцидами до змикання рядків. Під час осіннього внесення переважна кількість препарату потрапляє на бур’яни. Важливим аргументом є й те, що чим молодші бур’яни, тим більше вони чутливі до дії гербіциду та легше ним контролюються .В останні роки значно збільшилася засміченість посівів озимої пшениці метлюгом звичайним, який добре помітний тільки перед збиранням врожаю, що значно ускладнює цей процес. Забур’янення в цей період впливає на формування врожайності, навіть якщо його буде ліквідовано навесні.. Відомо також, що рівень розвитку рослин восени визначає їх здатність переносити зимові стреси. Пригнічення внаслідок конкуренції з бур’янами підвищує ризики зимівлі. Знищення бур’янів, які ростуть у міжряддях, сприяє поліпшенню прогрівання ґрунту, а отже, кращому розвитку культури.
Важливим заходом є боротьба з бур’янами при підготовці ґрунту під посів ярих культур. Знищення бур’янів, які є кормовою базою для багатьох шкідників, опалого листя, сухих гілок, відмерлої кори, своєчасні поливи в значній мірі перешкоджають масовому накопиченню шкідників та збудників хвороб на всіх культурах. Важливим заходом боротьби з всіма шкідливими організмами на перспективу є боротьба з бур’янами після збирання врожаю поточного року. Саме восени відбувається відтік поживних речовин з листя та стебла в коріння рослин, тому небажана рослинність в цей час найбільш вразлива. Після застосування препаратів на основі гліфосатів (раундап, торнадо, ураган та ін..) засміченість полів багаторічними бур’янами знижується більше ніж на 85%. При цьому гине весь комплекс найстійкішої рослинності –пирій, осот, різновиди полину. Ефект від використання цих препаратів триває понад три роки. Потрібно зауважити, що боротьба з бур’янами має бути комплексна. На кожному полі ростуть бур’яни різних біологічних груп, агро прийоми спрямовані на знищення одних видів, нерідко приводять до збільшення чисельності інших. Важливим нюансом є те, що після внесення гербіцидів суцільної дії, найбільший ефект досягається при послідуючій оранці та посіву культури. Якщо ділянка не буде засіяна то бур’яни через деякий час виростуть але вже в іншому видовому складі, появляться хвощі, живокости, осоти та інші злісні, найбільш витривалі види. Тобто осіннє або літнє ( завчасне ) внесення гербіцидів проводиться в системі з основним (зяблевим) обробітком ґрунту. Обробіток проводиться не пізніше ніж через 10-15 днів. Строки оранки потрібно вибрати такі, щоб бур’яни знову не відросли до настання заморозків. Гліфосати можна застосовувати за 1-2 тижні до настання заморозків. Навіть після заморозків гербіциди діють – хоч повільно, але не менш ефективно, якщо до моменту обприскування побуріння вегетативної маси бур’янів внаслідок заморозків становить менше 25%. Тобто вони діють і за температури+ 5 С, проте їх дія сповільнюється. Оптимальна ж температура повітря для гліфосатів + 15-25 С. При посушливій осені перед обприскуванням треба простимулювати проростання бур’янів. Для цього бажано провести дискування а через 2-3 тижні провести обробіток гербіцидами. Не проводити обприскування, якщо через 4-5 годин очікуються дощі, гербіцид повинен повністю поглинутися листям рослин. Оскільки гліфосати не мають ґрунтової активності, то після внесення їх восени чи навесні можна висівати будь-яку культуру.
При проведенні всіх робіт з пестицидами необхідно дотримуватися вимог норм охорони праці, природоохоронного законодавства. Суворо дотримуватися інструкцій розміщених на упаковці препарату. Використовувати лише оригінальні препарати придбані в легальних продавців.
Державний фітосанітарний інспектор Я. Медвідь